Developed by JoomVision.com
banner
banner

Zebranie z rodzicami

Zapraszamy rodziców na zebranie w dniu 12.12.2019 na godz. 17.00. 

WAŻNA INFORMACJA

Informujemy, że szkoła nie prowadzi oficjalnego profilu na Facebooku. Szkoła nie ponosi odpowiedzialności za wpisy pojawiające się na nieautoryzowanych profilach.

Przeczytaj relację z wyjazdu do Londynu

Oto krótka relacja z podróży:

Zwiedzanie Londynu zaczęliśmy od wędrówki wzdłuż Tamizy trasą Southbank, skąd roztacza się piękny widok na The City. Udaliśmy się w kierunku wspaniałego zwodzonego mostu Tower Bridge i dawnej twierdzy, więzienia, pałacu Tower of London. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła nam przejażdżka 135-metrowym London Eye , uruchomionym w 2000 roku kołem widokowym, które stało się ikoną londyńskiego krajobrazu.

Z jego kapsuł podziwialiśmy najwyższe londyńskie biurowce, m.in. The Shard, oraz imponujący widok rozciągający się na kilkadziesiąt kilometrów. Następnie odwiedziliśmy najbardziej znaną handlową ulicę Londynu, jaką jest Oxford Street, gdzie mogliśmy kupić pamiątki i przyjrzeć się przedświątecznej zakupowej gorączce.

Zwiedzając Londyn przeszliśmy kilkoma znanymi mostami nad Tamizą, m.in. Westminster Bridge , który pokazał nam piękną panoramę siedziby Parlamentu Brytyjskiego - The Houses of Parliament , obok którego co godzinę rozbrzmiewa słynny dzwon Big Ben. Tuż obok podziwialiśmy historyczne Westminster Abbey, będące od 1066 r. miejscem koronacji królów i królowych angielskich.
Następnie udaliśmy się na 10, Downing Street, czyli do oficjalnej siedziby Premiera rządu Zjednoczonego Królestwa oraz zobaczyliśmy pozostałe monumentalne budynki rządowe. Stamtąd przeszliśmy wzdłuż reprezentacyjnej pokrytej czerwoną nawierzchnią drogą The Mall , która prowadzi do Buckingham Palace, oficjalnej rezydencji królewskiej w Londynie. Tam tysiące turystów z całego świata przybywają aby podziwiać miejsce, w którym zamieszkuje królowa Elżbieta II wraz ze swoją rodziną.

W pobliżu słynnego pałacu spędziliśmy miło czas karmiąc wiewiórki i obserwując pelikany w St. James’s Park , najstarszym królewskim parku w Londynie.

Następnie udalśmy się na olbrzymi plac Trafalgar Square, gdzie zobaczyliśmy Nelson’s Column, 52-metrową statuę upamiętniającą admirała Nelsona, który dzielnie walczył z Francuzami pod Trafalgar w 1805 r. Podczas wizyty w National Gallery -Galerii Narodowej, podziwialiśmy ‘Słoneczniki’ Van Gogha i inne słynne obrazy.

Kolejną atrakcją było odwiedzenie muzeum figur woskowych Madame Tussauds.   W atmosferze świata show biznesu, fotografowaliśmy się tam z najsłynniejszymi muzykami, aktorami , postaciami historycznymi, naukowcami i celebrytami. Każdy mógł zrobić sobie zdjęcie ze swoim idolem – wybór był przeogromny, od zespołu One Direction, przez słynnych aktorów jak Johnny Depp i piosenkarzy jak Adele do polityków jak Donald Trump i bohaterów Gwiezdnych Wojen. Wszystkie figury wyglądały naprawdę imponująco, jak żywe. Słynne muzeum figur woskowych zabrało nas także na wyjątkową przejażdżkę taksówką przez historię Londynu pełną efektów dźwiękowych i wizualnych. Obejrzeliśmy również film w kinie 4D oraz przeszliśmy ulicami dziewiętnastowiecznego Londynu pełnego mrożących krew w żyłach postaci i zdarzeń.

Londyn to także miejsce światowej rozrywki, więc nie mogliśmy pominąć Leicester Square będącego sercem londyńskich kin, w których mają miejsce światowe premiery filmowe. Tutaj także podziwialiśmy występy ulicznych performerów, wokół których licznie gromadziła się widownia.

Tam znajdują się również dwie największe atrakcje zakupowe w Europie - „M&M's Word” – trzypiętrowy sklep ze znanymi cukierkami M&M's i innymi gadżetami. Kupić można było tam prawie wszystko, począwszy od koszulek i zabawek, przez poduszki, piżamy, aż do biżuterii i talerzy. Druga atrakcja to sklep Lego, w którym znajduje się m.in. zbudowany z klocków lego Big Ben z działającym i wybijającym godziny zegarem.

Następnie udaliśmy się do dzielnicy chińskiej Chinatown, które nazywane jest Chinami w samym sercu Londynu.Tam właśnie znajduje się okazała chińska brama ze złotymi smokami i chińskim napisem oznaczającym: POKÓJ I DOBROBYT TEMU MIASTU.

Znajdują się tam liczne chińskie sklepy, piekarnie, cukiernie oraz inne przedsiębiorstwa prowadzone przez Chińczyków, ale przede wszystkim wiele chińskich restauracji. Spacerując po uliczkach Chinatown zobaczyliśmy ciekawe produkty spożywcze, dosłownie wiszące w witrynach sklepowych i poczuliśmy specyficzny zapach chińskich potraw, wydostający się z każdego zakamarka.

Odwiedziliśmy też British Museum, gdzie mieliśmy okazję podziwiać zbiory z całego świata, a największe wrażenia zrobiły na nas ekspozycje ze starożytnego Egiptu, Rzymu i Grecji. Są tam autentyczne mumie ludzi oraz kotów! Oprócz tego widzieliśmy także eksponaty ukazujące kulturę Afryki i Ameryki.

Na zakończenie można tylko potwierdzić, że w Londynie nie można się nudzić. Jest tu wspaniała historia Anglii, niepowtarzalne atrakcje turystyczne, piękne parki królewskie i wiele okazji do rozrywki. Przywieźliśmy ze sobą mnóstwo zdjęć i niezapomnianych wrażeń, których dostarczyła nam ta wspaniała stolica.

Młodzież doskonale się bawiła, spędziła wspaniałe i intensywne trzy dni w Londynie. To pierwsza taka wycieczka w historii naszej szkoły i miejmy nadzieję, że nie - ostatnia. Sądząc po tym, ile uczniowie mają wrażeń i wspaniałych wspomnień, na pewno będą chcieli tam powrócić lub zachęcić innych do zobaczenia tego wyjątkowego miasta i poznania jego tradycji i kultury.

We had a really good time in London!
NASZA SZKOŁA W OBIEKTYWIE

ADRES SZKOŁY

ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY NR 4 
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 14
szk 
ul.Powstańców Warszawskich 42
42-680 Tarnowskie Góry
tel./fax (32) 284-12-67, Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

LIPDUB

Nakręciliśmy lipduba

Przyćmienie

 Aby powiększyć naciśnij PRZYĆMIENIE

Aby wrócić do strony naciśnij obszar poza filmem

STATYSTYKI

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj22
mod_vvisit_counterWczoraj46
mod_vvisit_counterW tym tygodniu109
mod_vvisit_counterMiniony tydzień252
mod_vvisit_counterW tym miesiącu391
mod_vvisit_counterW poprzednim miesiącu1094
mod_vvisit_counterRazem238991

Dzisiaj Gru 11, 2019